مختصری در مورد صرافی

021 - 8501
صرافی گاندی

مختصری در مورد صرافی

مختصری در مورد صرافی

صرافی در لغت به معنای محلی برای تبادل پول و ارز است. 


صرافی‌ها مکان‌هایی هستند که مردم می‌توانند با مراجعه به آن ارز یک کشور را به ارز کشور دیگری تبدیل کنند. صرافی‌ها ممکن است هم در بانک‌ها، آژانس‌های مسافرتی، هواپیمایی‌ها و .. فعالیت کنند و هم به صورت مستقل در دفتر کار مخصوص خود کار کنند. صرافی همچون بازاری است که مردم برای رفع نیاز ارزی خود، به آن مراجعه می‌کنند. البته تبدیل ارز علاوه بر راه‌های قانونی در مراکز مخصوص صرافی، به‌صورت غیر قانونی هم انجام می‌شود.

در یک صرافی ارزها با نرخی بالاتر از نرخی که خریداری شده‌اند، به فروش می‎رسند. صرافی‌ها برای مشخص کردن نرخ ارز باید به طور دائم رقبای خود را رصد کنند. نرخ ارز در صرافی عموما بر اساس نرخ لحظه‌ای که در معاملات بین بانکی وجود دارد، مشخص و به‌روز شده و در تابلوی صرافی به صورت لحظه‌ای نمایش داده می‌شود. نرخ خرید ارز و نرخ فروش ارز با یکدیگر متفاوت است.

صرافی ها ارز را به نرخ بالاتر از آنچه خریده‌اند می‌فروشند که مابه‌التفاوت این دو (نرخ خرید ارز و نرخ فروش ارز)، سود صرافی‌ها را مشخص می‌کند. علاوه بر این صرافی‌ها برای انجام امور مربوط به تبدیل ارز، بر اساس قانون کمیسیون هم دریافت می‌کنند. این کمیسیون بر اساس مقدار ارزی که تبدیل شده مشخص می‌گردد.

صرافی در ایران قبل از شروع بانکداری در حدود قرن 19 رواج یافت و بعدها به خارج از مرزهای کشور نیز گسترش یافت. در حال حاضر در ایران دو نوع صرافی وجود دارد. در نوع اول صرافی فقط مجوز خرید و فروش ارز به صورت فیزیکی را دارد ولی در نوع دوم صرافی مجوز معاملات الکترونیکی با خارج از کشور یعنی همان حواله‌ ارزی را دارد.

صرافی‌ها ممکن است در کنار کار ارزی خود به عنوان فعالیت جانبی، به خرید و فروش سکه هم بپردازند. در سال‌های اخیر در کنار ظهور بانکداری آنلاین ، خدمات ارزی صرافی نیز به سمت آنلاین شدن پیش رفته است. صرافی آنلاین علاوه بر مزیت رقابتی، ممکن است خطرات و تهدیداتی را در پی داشته باشد.