تاریخچه صرافی

021 - 8501
صرافی گاندی

تاریخچه صرافی

تاریخچه صرافی

صرافی به معنای داد و ستد انواع پول است. در گذشته از زمانی که در معاملات پول به میان آمد و در جوامع مختلف پول های مختلف رواج پیدا کرد در کنار آن حرفه‌ای به نام صرافی به وجود آمد.


زمانی که شخصی از شهری به شهری دیگر می‌رفت، برای انجام معاملات خود باید پول خود را به پول آن شهر تبدیل می‌کرد که این امر وظیفه صرافی‌های آن زمان بود.

 با توجه به پیدایش پول در معاملات نیاز به افرادی که پول‌ها را تبدیل کنند یا عیار و ارزش واقعی سکه و ارزش پول‌های مختلف را مشخص کنند احساس می‌شد. صراف‌ها پول‌های جوامع مختلف را به یکدیگر تبدیل و نرخ سکه را برای استفاده در خرید و فروش‌ها تعیین می‌کردند. همچنین این صرافان علاوه بر تعیین نرخ ارز و قیمت سکه در آن زمان، وظیفه نقل و انتقال پول و سکه به نقاط مختلف را بر عهده داشتند. جابه جایی پول  وسکه از جایی به جای دیگر در آن زمان بسیار سخت و نا امن بود، بنابراین تجار پول و سکه های خود را به صرافان می‌سپردند تا با خیال راحت به مقصد برسد.

صراف‌ها امین تجار بودند و هر تاجری صراف مورد اعتماد خود را داشت تا ارزها و سکه‌هایش را تبدیل کند یا به هرجایی که خواست، انتقال دهد.

حدود 1500 سال پیش از میلاد صرافانی در بابل بودند که حواله های مشتریان خود را از مصر تا هند، به خوبی انجام می دادند و تجار از حمل پول و سکه های خود خیالشان راحت بود. همچنین در اروپا در قرون وسطی افرادی که به آن‌ها صراف می‌گفتند کار تبدیل پول‌ها را آنجام می‌دادند. در ایران نیز در دوره هخامنشی صرافی بسیار رونق داشت. از حدود قرن 19 میلادی در ایران با توجه به رشد تجارت داخلی و خارجی حرفه صرافی هم رونق گرفت با پیدایش سیستم بانکداری نقش صرافی‌ها کم‌رنگ‌تر شد ولی از میان نرفت تا اینکه طی بیست سال گذشته دوباره رونق بسزایی یافت. ریشه بانکداری امروزه را صرافی‌های قدیم میدانند. صرافی امروزه نقش مهمی در سیستم اقتصادی یک کشور ایفا می‌کند تا جایی که در برخی مواقع یکی از تعیین کنندگان نرخ ارز به شمار می‌روند.