حواله ارزی

021 - 8501
صرافی گاندی

حواله ارزی

حواله ارزی

هرگاه شخص حقیقی یا حقوقی بخواهد از طریق بانک به حساب یک شرکت یا شخصی دیگر ارز انتقال دهد در بانک مقصد از چیزی با عنوان حواله ارزی استفاده می‌شود


حواله ارزی روش‌های مختلفی دارد و در تمام آن‌ها شخصی که پول را ارسال می‌کند باید قبل از انجام هر عمل دیگری، مطمئن شود که بانک مقصد دارای کد رهگیری معتبری در شبکه سوئیفت هست یا خیر و سپس برای ارسال پول، واحد پولی را که می‌خواهد انتقال دهد تعیین کرده و معادل آن را بر مبنای واحد پول بانک مبدا با عنوان حواله ارزی به بانک تحویل دهد. در صورتی که بانک مبدا و بانک مقصد هر دو در یک کشور باشند حواله ارزی داخلی است ولی اگر مقصد در کشوری دیگر باشد حواله ارزی خارجی خواهد بود.

حواله‌های ارزی از نظر زمان انتقال و نحوه انتقال به دو نوع تقسیم می‌شوند؛ این دو روش ارسال تلگرافی و پیش نویس تقاضا هستند. در روش پیش نویس، یک حواله ارزی به تاریخ آینده و متعهد به تحویل مقدار مشخصی ارز به شخص پرداخت می‌شود. در روش دیگر که ارسال تلگرافی است انتقال ارز به صورت بسیار سریع در وجه شخص مورد نظر صورت می گیرد که از طریق شبکه سوئیفت ارسال می‌شود. در هر دو روش حواله‌های ارزی ارسال شده از طریق بانکی دیگر به بانک مقصد رسیده و با توجه به نوع حساب شخص حقیقی یا حقوقی در بانک مقصد به واحد پول رایج تبدیل شده و یا در حساب ارزی شخص یا شرکت ذخیره می‌شود. در سیستم‌های صرافی، حواله تلگرافی را با نام حواله مستقیم و حواله پیش نویس را به عنوان حواله غیر مستقیم می‌شناسند. هردوی این روش‌ها دارای کارمزدی هستند که معمولا حواله تلگرافی یا مستقیم به دلیل سرعت بالاتر کارمزدی بیشتری دارد.

از مزایای ارسال حواله ارزی به صورت آنی (تلگرافی- تلفن فاکس- تلکس) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هنگامی که هر دو شخص فرستنده و گیرنده در یک روز کاری به بانک یا صرافی مراجعه کنند، انتقال حواله‌ها و مبادلات تنها چند ثانیه طول خواهد کشید و در همان لحظه تمام اطلاعات توسط سیستم سوئیفت دوباره چک شده و بررسی می‌شوند. این روش نسبت به روش پیش نویس دارای درصد خطای کمتری می‌باشد و از امنیت و سرعت بسیار بالاتری برخوردار است. ارسال حواله‌های ارزی در شبکه سوئیفت به صورت ۲۴ ساعته انجام می‌پذیرد و به هیچ وجه محدودیت مکانی و زمانی ندارد. واریز نقدی توسط صرافی ها بدون محدودیت سقف برای مبالغ حواله ارزی صورت می‌پذیرد. از جمله نکات قابل ذکر درباره شبکه سوئیفت این است که در روزهای شنبه و یک شنبه به دلیل تعطیلی بانک‌های خارج از کشور، امکان ارسال حواله ارزی به صورت سوئیفت وجود ندارد و کلیه حواله‌های ثبت شده در این دو روز، درروز دوشنبه ارسال می‌گردند.

اطلاعات مورد نیاز برای ارسال حواله ارزی: نام و نام خانوادگی شخصی که درخواست انتقال پول به صورت حواله ارزی را دارد، آدرس صاحب حساب، نام بانک و کد رهگیری، آدرس دقیق بانک مقصد، شماره حساب بانک مقصد.