رابطه نرخ ارز و نرخ دلار

021 - 8501
صرافی گاندی

رابطه نرخ ارز و نرخ دلار

رابطه نرخ ارز و نرخ دلار

افزایش یا کاهش نرخ ارز بر کالاهای اقتصادی همچون طلا و به طور کلی بازارهای مالی یک کشور تاثیرات قابل توجهی دارد که فهم آن برای پیش بینی‌های مورد نیاز اقتصاددانان و سرمایه گذاران بسیار مفید است.


طلا عموما به عنوان پول جایگزین برای ارزها شناخته می‌شود، که حضور هر دوی آن‌ها برای اقتصاد یک کشور نیاز است و به عنوان ذخایر ملی یک کشور به حساب می‌آیند. بانک‌های مرکزی همیشه دارای مقادیری از ذخایر ارز و طلا هستند تا مطمئن باشند که در مواقع بحرانی می‌توانند به مبادلات بین المللی خود ادامه دهند. حفظ و نگهداری از ذخایر ملی از ضرورت‌های یک کشور است.

افزایش قیمت جهانی نفت موجب افزایش تورم جهانی شده و در این شرایط، سرمایه گذاران علاقه مندند تا سرمایه خود را تبدیل به طلا کنند چرا که طلا در برابر این تورم، بیشترین مقاومت را دارد. به همین دلیل تقاضا برای طلا بالا می‌رود و نرخ طلا افزایش می‌یابد. تغییر در قیمت نفت و نرخ طلا باعث تغییر در نرخ ارز می‌شود. اگر نرخ طلا و نفت افزایش یابد نرخ ارز کشورهایی که نفت وارد می‌کنند مثل آمریکا (یعنی نرخ دلار) کاهش می‌یابد. اما نرخ ارز کشورهایی که نفت را صادر می‌کنند همچون اتحادیه اروپا افزایش می‌یابد.

همانطور که دیدیم تغییرات نرخ ارز بر نرخ طلا تاثیر می‌گذارد. طبق آمار نرخ دلار و نرخ طلا رابطه معکوس دارد. با افزایش نرخ دلار، نرخ طلا کاهش یافته و و با کاهش نرخ دلار، نرخ طلا افزایش می‌یابد. طبق گزارش صندوق بین المللی پول؛ از سال ۲۰۰۲ به بعد حدود 40 درصد تغییرات نرخ طلا متاثر از تغییرات نرخ دلار بوده است.

علت رابطه معکوس نرخ دلار و نرخ طلا بدین شرح است:

کاهش نرخ ارز دلار، باعث می‌شود تا نرخ ارزهای دیگر افزایش یابد و در نتیجه تقاضا برای کالاهایی همچون طلا نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه نرخ طلا بالا می‌رود.

همچنین با پایین آمدن نرخ دلار، سرمایه‌گذاران به سراغ منابع جایگزین برای سرمایه‌گذاری از جمله طلا می‌روند.

 البته این آمار همیشگی نیست و در مواقعی هم برخلاف آن اتفاق افتاده است و نرخ دلار و نرخ طلا هم جهت باهم حرکت کرده‌اند. مانند رفتار بازار در سال 2005 که نرخ دلار و نرخ طلا همزمان باهم افزایش یافتند.

همچنین ممکن است با بروز بحران در یک کشور، سرمایه‌گذاران برای سرمایه به سراغ کالاهای کم ریسک تر همچون دلار و طلا بروند و در نتیجه نرخ دلار و نرخ طلا به طور همزمان افزایش یابد.