سوئیفت بانکی SWIFT

021 - 8501
صرافی گاندی

سوئیفت بانکی SWIFT

سوئیفت بانکی SWIFT

آیا تا کنون نیاز به انتقال پول به خارج از کشور داشته‌اید؟


 امروزه به‌راحتی می‌توان با مراجعه به یک بانک، صرافی ویا موسسات مالی دیگر، پول را به هرجای دنیا که می‌خواهید، انتقال دهید. اما چگونه این اتفاق می‌افتد؟ در پس هر انتقال پول بین المللی و ایمنی، سیستم سویفت SWIFT وجود دارد؛ سویفت یک شبکه پیام‌رسانی گسترده و مهم است که توسط بانک‌ها، صرافی ها و یا موسسات مالی دیگر، برای ارسال یا دریافت اطلاعاتی همچون دستورالعمل‌های انتقال پول، استفاده می‌شود. روزانه نزدیک به 10 هزار تا از موسسات عضو سویفت حدود 24 میلیون پیام را از طریق شبکه سویفت ارسال می‌کنند.

سیستم سویفت چیست؟

سویفت SWIFT مخفف Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications به معنای جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی است. سویفت یک شبکه پیام‌رسانی است که موسسات مالی برای انتقال ایمن اطلاعات و دستورالعمل‌های خود، از طریق سیستم استاندارد شده‌ای از کدها، از آن استفاده می‌کنند.

سویفت به هریک از موسسات مالی (شعبات بانک‌ها، صرافی‌ها و ...) یک کد 8 یا 11 کاراکتری اختصاص می‌دهد. که به آن کد شناسایی بانکی، کد سویفت و یا آی دی سویفت گفته می‌شود که این کد بر اساس کد موسسه، کد کشور و کد شهر مشخص می‌شود.

فرض کنید یکی از مشتریان یک صرافی یا بانک در آمریکا می‌خواهد پولی را برای دوستش در ایتالیا ارسال کند. او باید به همراه شماره حساب و کد سویفت شعبه بانک دوستش در ایتالیا، به صرافی برود. صرافی یا بانک آمریکا از طریق شبکه امن سویفت، یک پیام انتقال پول به بانک ایتالیایی می‌فرستد. زمانی که بانک ایتالیایی پیام سویفت را مبنی بر انتقال پول، دریافت کرد، مبلغ مورد نظر را به حساب فرد در ایتالیا واریز خواهد کرد.

توجه داشته باشید که سویفت تنها یک سیستم پیام‌رسانی است و هیچ گونه پول، وجه و یا اوراق بهاداری را نزد خود نگه نمی‌دارد و حساب مشتریان را نیز مدیریت نمی‌کند.

بانک ها، موسسات کارگزاری و تجاری، نمایندگی مجاز اوراق بهادار، شرکت های مدیریت دارایی،صرافی ها و ... همگی از جمله موسسات مالی هستند که می‌توانند از سویفت استفاده کنند . کد سویفت دریافت کنند.

به دو طریق می توان کد سویفت بانک خود را بیابید:

  • روش اول، کد اختصاصی است که روی برگه چک چاپ می‌شود. بانک‌ها این کارکترها را بر روی برگه چک چاپ می‌کنند و در اختیار دارندگان حساب قرار می‌دهند. شما باید این کد را در حین انجام هرگونه انتقال مالی در اختیار داشته باشید.
  • روش دوم و راحت‌تر، پیدا کردن کد سویفت از طریق آدرس http://www.bankswiftcode.org است. در این آدرس، شما یک لیست کامل از کدهای سویفت تمامی موسسات مالی در سراسر جهان بدست میاورید. در این سایت آپشن‌هایی برای جستجو هست که می‌توانید با استفاده از آن و وارد کردن کلمه کلیدی مورد نظر خود همچون نام بانک، شهر یا کشور، کد سویفت مورد نظر خود را پیدا کنید.