عوامل کاهش نوسانات نرخ دلار در روز سه شنبه 9 آبان

021 - 8501
صرافی گاندی

عوامل کاهش نوسانات نرخ دلار در روز سه شنبه 9 آبان

عوامل کاهش نوسانات نرخ دلار در روز سه شنبه 9 آبان

دیروز سه شنبه 9 آبان ماه سال 96، نرخ ارز دلار با کاهش مواجه شد که اقتصاددانان و کارشناسان دلایلی را برای آن عنوان کرده اند.


یکی از دلایلی که در روز سه شنبه نرخ ارز دلار افت پیدا کرد، ایفای نقش به موقع و خوب بازیگران بازار ساز بود. یعنی با وجود تقاضای زیاد دلار، صرافی‌ها به میزان کافی دلار در اختیار داشتند به طوری که بتوانند جوابگوی تقاضاها باشند. زمانی که تقاضای معاملگران واقعی پاسخ داده شود، اختلال گران وارد معاملات نمی‌شوند و بدین ترتیب بازار در آرامش به سر خواهد برد.

عامل دیگر کاهش نرخ ارز دلار، کاهش نرخ دلار در هرات افغانستان بود. همواره این باور وجود دارد که اگر در کشوری نرخ ارز بالا برود، بازیگران ارزی اقدام به فروش آن به بازارهای خارجی می‌کنند. که این عاملی با عث افزای نرخ ارز دلار خواهد شد.

همانطور که می‌دانیم همیشه اعتقاد بر این بوده است که میان حواله درهم و نرخ ارز دلار، رابطه‌ای مستقیم وجود داشته و اگر نرخ حواله درهم کاهش یابد نرخ ارز دلار نیز کاهش می‌یابد. دیروز نیز نرخ حواله درهم کاهش قیمت داشت که به همین صورت بر نرخ ارز دلار اثر داشته و باعث افت آن نیز گشته است.

دلیل دیگر افت نرخ ارز دلار، تعدیل نرخ دلار در مهر ماه بود. در مهرماه نرخ ارز دلار 4000 تومانی شد که در این شرایط سرمایه گذاران و معامله گران با احتیاط بیشتری اقدام به انجام معاملات خواهند کرد. دلار در مهر ماه ظرفیت افزایشی خود را تخلیه کرد بنابراین در آبان ماه با وجود تقاضای زیاد، تغییر زیادی نمی‌کند.