شوک ایرلاین ها از توقف ارز مبادله ای

021 - 8501
صرافی گاندی

شوک ایرلاین ها از توقف ارز مبادله ای

شوک ایرلاین ها از توقف ارز مبادله ای

ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی نمی‌توانند ارز با نرخ مبادله‌ای دریافت کنند.


چند روز قبل خبری مبتنی بر توقف اعطای ارز مبادله‌ای به ایرلاین‌ها منتشر شد. بانک مرکزی این خبر را تایید کرد و در روزهای آتی این امکان برای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی از میان برداشته خواهد شد.

این خبر شوک بزرگی برای شرکت‌های هواپیمایی بود چرا که اختلاف نرخ ارز آزاد و نرخ ارز مبادله ای 600 تومان است و بدین ترتیب شرکت‌های هواپیمایی هزینه‌های زیادی را متحمل خواهند شد.

مدیر عامل شرکت کیش ایر ضمن ابراز نگرانی از این خبر، می‌گوید باتوجه به شرایطی که بعد از برجام به وجود آمد، ایرلاین‌ها درصدد خریداری هواپیماهای نو که جوابگوی سفرهای بین المللی باشد، برآمده اند که با توجه به توقف اعطای ارز با نرخ ارز دولتی، ایرلاین‌ها دیگر نمی‌توانند به شکل قبل به کار خود ادامه دهند.

علاوه بر خرید هواپیما، هزینه‌های دیگری که ایرلاین‌ها در فضای بین المللی و فرودگاه‌های خارجی برای سوخت، هندلینگو تجهیزات و .... دارند، همگی با ارز انجام شده و بدین ترتیب ادامه حیات ایرلاین‌ها تنها در صورتی ممکن است که یا قیمت بلیط‌ها افزایش یابد و یا شرکت‌ها، پروازهای خارجی خود را متوقف کنند.

او همچنین باتوجه به اینکه 50% هزینه‌های ایرلاین ها با ارز انجام می‌شود. گفت امیدورایم که هرچه زودتر جلوی این اقدام گرفته شود.