تاثیر نرخ ارز بر مصرف کنندگان

021 - 8501
صرافی گاندی

تاثیر نرخ ارز بر مصرف کنندگان

تاثیر نرخ ارز بر مصرف کنندگان

نوسانات نرخ ارز، بدون توجه به دلایل افزایش نرخ ارز، تاثیرات زیادی در زندگی مردم و تجار دارد که مهم‌ترین آن‌ها افزایش تورم است.


یکی از اولین تاثیرات افزایش نرخ ارز، بالارفتن قیمت کالاهاست. کالاهای مصرفی وارداتی با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، گران‌تر شده و در نتیجه کالاها با قیمت بیشتری به دست مردم می‌رسد.

افزایش نرخ ارز بر قیمت کالاهای واسطه‌ای نیز تاثیر گذاشته و باعث بالا رفتن قیمت آن‌ها می‌گردد. کالاهای واسطه‌ای، آن دسته از کالاهایی هستند که تولید کنندگان و کارنجات برای تولیدات نهایی خود باید از آن‌ها استفاده کنند، بنابراین بالا رفتن قیمت این کالاها بر روی قیمت نهایی کالا تاثیر گذاشته و کالاهای گران قیمت‌تری به دست مصرف کننده می‌رسد. در نتیجه کالاهای تولید داخل قدرت رقابتی خود را از دست می‌دهند و اقتصاد دچار رکود می‌شود.

البته افزایش نرخ ارز برای صادرات خوب است، چرا که قیمت کالای تمام شده در داخل در قیاس با بازار هدف کمتر خواهد بود و مزیت رقابتی کالای صادراتی بالا می‌رود. ولی مساله اینجاست که ایران کشور صادراتی نیست و صادرات کالاهای غیر نفتی از واردات بیشتر است، بنابراین نمی‌توان نرخ ارز را با این مورد توجیه کرد.

تاثیر منفی دیگر افزایش نرخ ارز کاهش سرمایه گذاری خارجی در ایران است که سرمایه گذاران با توجه به نوسانات نرخ ارز، در تبدیل پول‌ها به ارز، سود زیادی نصیبشان نمی‌شود.