گالری نقره گاندی به خیابان فرشــــته، پاســـــاژ فرشته تغییر مکان یافت.

ظروف نقره از زمان‌های دور مورد استفاده مردم به عنوان ظروف پذیرایی بوده است. ظروف نقره به زیبایی میز غذا کمک بسیار کرده و خوردن غذا در آن‌ها دلپذیرتر می‌گردد.


امروزه از ظروف نقره عتیقه و باستانی نیز استقبال زیادی شده و از آن‌ها به عنوان ظروف پذیرایی یا دکور استفاده می‌شود. ظروف نقره باستانی برای سرمایه گذاری نیز گزینه مناسبی می‌باشد.

تاریخچه ظروف نقره

دو نوع ظروف نقره باستانی وجود دارد: نوع اول ظروف نقره ای هستند که از نقره خالص ساخته شده‌اند و نوع دوم ظروفی هستند که با نقره آبکاری شده‌اند، بدین معنا که خود ظرف از یک فلز دیگر مثل مس ساخته و با یک لایه از نقره پوشیده شده است. دوام نوع دوم کمتر است ولی زیبایی خود را دارد و از نظر قیمت نسبت به نوع اول قیمت پایین‌تری دارد.

بعضی از ظروف نقره باستانی با حکاکی و کنده‌کاری‌های پیچیده‌ای طراحی شده‌اند. همچنین بیشتر ظروف نقره ای که قبل از جنگ جهانی اول ساخته شده اند دارای حروف رمزی بوده که امروزه با این حروف می‌توان ظروف نقره مربوط به آن زمان را تشخیص داد.

از قرن شانزدهم و هفدهم میلادی به بعد، استفاده از ظروف نقره در میان ثروتمندان و خانواده‌های طبقات بالاتر جامعه، بسیار متداول شد و در اوایل جنگ جهانی دوم ظروف نقره به صورت گسترده‌ای در مهمانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. در آن زمان میز و دیزاین غذا حتی از خود غذا هم مهم‌تر و نشانگر پرستیژ، جایگاه و توانمندی خانواده‌ بود.

در قرن شانزدهم میلادی اغلب یا ظروف نقره غذاخوری کوچک مورد استفاده قرار می‌گرفت یا تشت‌ها و لگن‌هایی که با آن شست و شو انجام می‌شد.

در طول قرن هفدهم میلادی، آداب غذا خوردن تغییر یافت و اتاق‌های غذاخوری کوچک جایگزین سالن‌های غذاخوری بزرگ شد و ظروف نقره دیگری نیز به میزهای غذاخوری اضافه شد؛ از جمله چنگال نقره، بشقاب غذاخوری، ست ظرف‌های نقره مناسب سالاد خوری (در آن زمان سرو سالاد بسیار متداول شده بود)، ظروف نقره بیضی برای سرو انواع سبزی و ... .

در قرن هجدهم استفاده از ظروف نقره بزرگ و طرح دار مرسوم شد که آن‌ها را در میان میز برای تزیین و میزآرایی مورد استفاده قرار می دادند.

در قرن نوزدهم، آداب غذا خوردن دوباره تغییر کرد، ظروف نقره بزرگ از میزها حذف شد و خدمتکاران غذاها را سرو می‌کردند.

امروزه نیز ظروف نقره در انواع و اشکال متنوعی وجود دارد و مورد استقبال و استفاده بسیاری از مردم به عنوان ظروف نقره دکوری، ظروف نقره مصرفی، سرمایه گذاری و ... قرار می‌گیرد.