گالری نقره گاندی به خیابان فرشــــته، پاســـــاژ فرشته تغییر مکان یافت.

نقره و طلای سفید در ظاهر شباهت‌های زیادی با هم دارند: هر دوی آن‌ها فلزی مشهور و مرسوم برای استفاده در جواهرسازی و لوازم آنتیک هستند و هر دو رنگ مشابهی دارند. با این حال هر کدام از این دو فلز رفتار‌های مختلفی دارند و از نظر ارزشی با هم متفاوتند.


مشخصات:

اولین و بدیهی‌ترین تفاوت، عناصر سازنده آن‌هاست که یکی نقره و دیگری طلاست. نقره یکی از عناصر اصلی  طبیعت است که به‌ندرت به شکل خالص پیدا می‌شود. معمولا، همانطور که قبلا گفتیم به دلیل نرمی که در نقره خالص وجود دارد، آن را با فلز دیگری ترکیب می‌کنند تا دوام بیشتری داشته باشد. طلای سفید نیز از طلا تشکیل شده و برای استفاده از آن باید با فلز دیگری ترکیب شود.

رنگ:

رنگ نقره سفید مایل به خاکستری است که برقی زیبا دارد. از آنجا که نقره فلزی با رنگی خنثی است برای جلوه بیشتر، در ساخت مصنوعات نقره از سنگ‌های قیمتی با رنگ‌های آبی ، سبز یا قهوه‌ای نیز استفاده می‌‌شود. طلای سفید، سفیدیِ شفاف‌تری نسبت به نقره دارد و تنالیته زرد روشن و براق دارد. 

کاربرد:

نقره فلزی ضد حساسیت است، پس می‌توان با خیال راحت از آن استفاده کرد، در صنعت جواهرسازی بهتر است از نقره استرلینگ استفاده کرد چرا که هیچ آسیبی به پوست نمی‌رساند در صورتی‌که انواع دیگر نقره که مقدار فلزات دیگر به‌کار رفته در آن‌ها بیشتر است، ممکن است حساسیت به وجود آورند و رنگ سبزی بر روی پوست به‌جای گذارند که به راحتی پاک می‌شود ولی با این حال می‌تواند آزاردهنده باشد. اما طلای سفید برای استفاده بسیار مطمئن و مناسب است و رنگ سبزی که برخی از انواع نقره ممکن است بر روی پوست باقی گذارند را ایجاد نمی‌کنند.

نگهداری:

نگهداری از نقره کمی دشوار است. نقره و ظروف نقره باید در جایی نگهداری شوند که رطوبت کم‌تری وجود دارد. در صورت امکان می‌توان از ژل سیلیکا استفاده کرد که نقره را در برابر رطوبت حفظ می‌کند. نقره باید در جعبه‌ای بدون هوا نگهداری یا در پلاستیکی پیچیده شود. پس بهترین راه برای حفظ نقره در مقابل کدر و مات شدن دور نگهداشتن آن از هواست. اگر نقره کدر شد می‌توان با یک دستمال نرم یا پولیشی که مخصوص نقره است آن راجلا داد. نقره‌هایی که بر روی آن‌ها حکاکی دارند را نمی‌توان به‌راحتی در منزل جلا داد، بنابراین نیاز به جلا دادن حرفه‌ای دارند. طلای سفید نیاز به نگهداری خاصی ندارد و در همه حال برق و رنگ خود را حفظ می‌کند. یکی از دلایل گران‌تر بودن طلا  نسبت به نقره نیز همین عامل است.

سختی:

فلز نقره نسبت به طلا دارای سختی بیشتری است، به این معنا که حکاکی و نقش و نگار بیشتری می‌توان روی نقره انجام داد. و جواهر سازان و طراحان می‌توانند به‌راحتی و با حساسیت  و دقت کم‌تری طرح‌های متنوع و پیچیده‌ای بر روی آن حک کنند.

ارزش:

نقره همیشه به عنوان فلزی گرانبها شناخته می‌شود اما نسبت به طلا قیمت خیلی پایین‌تری دارد. بنابرای نقره می‌تواند مقرون به صرفه و مناسب برای استفاده روزانه باشد. اگر فردی جواهری با کیفیت می‌خواهد بدون آن‌که به فکر سرمایه‌گذاری بزرگی باشد، نقره بهترین انتخاب برای اوست. اما برای سرمایه‌گذاری مطمئن و بلند مدت و سهولت خرید و فروش، نقره نسبت به طلا جایگاه پایین‌تری دارد.