گالری نقره گاندی به خیابان فرشــــته، پاســـــاژ فرشته تغییر مکان یافت.

نقره فلزی گران‌بهاست که از 3000 سال پیش از میلاد تا به امروز در سراسر دنیا در تجارت، تزیینات، ساخت ظروف مصرفی، زیور آلات و... نقش مهمی را ایفا کرده است.


نقره حدود 5000سال پیش کشف شد. نقره برای اولین بار3000 سال پیش از میلاد مسیح در آناتولی( ترکیه امروزی) استخراج شد و در دوران باستان به‌زودی به منبعی ارزشمند برای تمدن‌هایی همچون یونان، کرت و... تبدیل شد.

حدود 1200 سال پیش از میلاد مسیح، مرکز تولید نقره به معادن یونان و حدود 100 سال بعد از میلاد مسیح به اسپانیا انتقال یافت. معادن اسپانیا تامین‌کننده عمده  امپراطوری روم  شدند و نقره به بخشی مهم از تجارت آن زمان تبدیل شد. با حمله اسپانیا به شمال آفریقا، استخراج نقره به کشورهای دیگر انتقال یافت.

در طول سال‌های 750 و 1200میلادی در آلمان و اروپای شرقی نیز چندین معدن عمده نقره کشف شد. دوره 500 ساله بین سال‌های 100 تا 1500 بعد از میلاد یکی از مهم‌ترین سال‌ها در صنعت نقره به حساب می‌آید چراکه به موازات پیشرفت تولیدات و تکنولوژی‌ها، تعداد معادن نقره نیز رشد قابل توجهی یافت. با این حال مهم‌ترین اتفاق در تاریخ نقره، کشف آمریکا در سال 1492 بود. از پیدایش آمریکا به بعد نقش نقره در جهان بازتعریف شد و آمریکا به یکی از مهمترین قطب‌های استخراج نقره تبدیل شد. در بین سال‌های 1500 و 1800بولیوی، پرو و مکزیک بیش از 85 درصد تولیدات و تجارت نقره جهان را در دست داشتند.

با کشف سنگ معدن نقره در "نوادا" آمریکا، استخراج نقره رشد زیادی پیدا کرد، به طوری که در طول دهه   1870 استخراج نقره از سالانه 40 میلیون اونس تروا [1] به 80 میلیون افزایش یافت.

سال‌های 1876 تا 1920 انفجاری در زمینه نوآوری‌های تکنولوژیکی، استخراج و بهره برداری از معادن جدید نقره در سراسر دنیا بود و تولیدات در ربع آخر قرن 19 چهار برابر قرن پیش شد. (سالانه حدود 120 میلیون اونس تروا). با اکتشافات دیگر در کانادا، آمریکا، آفریقا، مکزیک، شیلی، ژاپن و کشورهای دیگر، این روند با رشد سریع‌تری ادامه یافت.

در قرن اخیر، تکنولوژی‌های جدید به رشد هرچه بیشتر صنعت نقره کمک کرد. به کمک تکنولوژی‌های جدید جداسازی نقره از سایر سنگ‌های معدنی ممکن شد. بدین ترتیب می‌توان از سایر سنگ‌های معدنی که نقره هم در ترکیب خود دارند، استفاده کرد.

امروزه با گذشت بیش از 500 سال از اولین استخراج نقره در تمدن‌های باستانی، تولیدات جهانی این فلز با ارزش به سالانه حدود 671 میلیون اونس تروا رسیده است.

 

1- اونس تروا مقیاسی است برای اندازه‌گیری وزن فلزات گران‌بها مانند طلا، نقره، پلاتین و...، که معادل ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم است. این اونس فقط برای اندازه‌گیری فلزات گران‌بها کاربرد دارد و وزن شمش‌ها و سکه‌های طلا و دیگر فلزات گران‌بها و نیز قیمت آن‌ها معمولاً با اونس تروا بیان می‌شود.