گالری نقره گاندی به خیابان فرشــــته، پاســـــاژ فرشته تغییر مکان یافت.

کشف و استخراج نقره در ایران سابقه طولانی دارد و همواره از آن برای مصارف و اهداف گوناگون استفاده شده است.


کشف و استخراج نقره از حدود 5000 تا 6000 سال پیش شروع شده و تا به امروز با توجه به ارزش و فواید بسیار نقره، همچنان ادامه دارد و مورد استقبال همه اقشار جامعه اعم از مردم عادی تا صنعتگران و تجار قرار گرفته است. نقره در اواخر هزاره چهارم قبل از میلاد در ایران کشف و استخراج شد و از همان زمان مورد علاقه و توجه مردم قرار گرفت. مناطق باستانی ثپه سیلک، آریسمان و تپه حصار که مقدار قابل توجهی سنگ های معدنی نقره یافت شده است که دارد نشان می دهد که تحقیقات باستان شناسی دراین مناطق نشان می‌دهد اولین منطقه که در آن استخراج نقره در ایران صورت گرفته است فلات مرکزی ایران بوده است. اولین اشیای نقره یافت شده در ایران، در تپه سیلک یافت شده است. در ایران هر مکانی که معدن نقره در آن کشف می‌شد، آن منطقه را متناسب با آن نامگذاری می‌کردند، مانند "دره نقره" یا "کوه نقره" یا "کوه نقره زرد" در شمال تفتان.

در دوره ساسانیان، نقره کاری و ساخت ظروف نقره پیشرفت زیادی کرد به طوری‌که امروزه بسیاری از ظروف نقره متعلق به آن زمان را می‌توان در موزه‌های مختلف پیدا کرد. در این دوره با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه استخراج نقره حاصل شد، صنعت ساخت ظروف نقره و نقره کاری بسیار مهم و پر رونق محسوب می‌شد.

 بعد از اسلام، صنعت نقره و ساخت ظروف نقره محدود شد و ساخت ظروف برنجی در بین صنعتگران بیشتر شد.

نوشته‌هایی که از دوران صفویه وجود دارند نیز نشان می‌دهند در زمان صفویه علاوه بر ابریشم، نقره یکی از مهمترین محصولات برای تجارت جهانی بوده و از آن برای ذخیره مالی، سرمایه گذاری و استفاده در مبادلات اقتصادی از آن استفاده می‌کردند.