گالری نقره گاندی به خیابان فرشــــته، پاســـــاژ فرشته تغییر مکان یافت.

نقره علاوه بر کارکرهای معمول و مرسومی که همه ما بیشتر نقره را با آن‌ها می‌شناسیم (مانند: زیورآلات نقره، ظروف نقره)، کاربردهای بسیار مهم دیگری هم دارد که شاید ما هیچ وقت حتی نشنیده یا ندیده باشیم.


در سا ل‌های اخیر کاربردهای نقره در تکنولوژی، نقش نقره در بازار جهانی را پر رنگ‌تر کرده است. عوامل زیادی در این رشد نقش داشته‌اند. استفاده از نقره در تکنولوژی نه تنها به دلیل خواص منحصر به فردی است که آن را برای کاربردهای زیادی مناسب می‌سازد، بلکه به دلیل پایین بودن قیمت آن نسبت به برخی مواد دیگر نیز می‌باشد.

از نقره به دلیل خاصیت رسانایی که دارد در وسایل الکتریکی مختلفی استفاده می‌شود، مانند: کلید برق، خازن‌های سرامیکی چندلایه، چسب رسانا، گرمکن اللکتریکی شیشه خودرو، به عنوان ماده پوشاننده در رسانه‌های ذخیره‌سازی داده‌های تصویری مانند DVD و.... نقره در بسیاری از وسایل الکتریکی که امروزه استفاده می‌کنیم نیز وجود دارد، مانند تلفن‌های همراه، تلویزیون‌های پلاسما، کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ‌ها.

نقره به دلیل خاصیت آنتی باکتریالی که دارد، در صنعت داروسازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارکرد دارویی دارد.

از زمانی که پرواز به فضا شروع شد، نقره ماده‌ای بوده که به پیشرفت در این زمینه بسیار کمک کرده است. سفینه فضایی ماژالان ناسا از کاشی کوارتز با پوشش نقره ساخته شده بود تا از آن در برابر اشعه خورشید در طول ماموریت علمی  چهار ساله‌اش محافظت کند. همچنین قویترین آلیاژ ترکیبی جهان نیز از ترکیب نقره با آلومینیوم ساخته می‌شود که جزئی ضروری در ساخت هواپیمای c17 نیرو هوایی و همچنین هلی کوپتر آپاچی ارتش است.

نقره همچنین به عنوان یک کاتالیزور به کاربرده می‌شود و در لحیم‌کاری و جوشکاری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

با نگاهی به پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی و بررسی مهم‌ترین آن‌ها، اهمیت و تاثیر نقره در دنیای امروز را به‌خوبی خواهیم دید.