اهمیت حواله ارزی

021 - 8501
صرافی گاندی

اهمیت حواله ارزی

اهمیت حواله ارزی

در گذشته برای جابه‌جایی و انتقال پول و سرمایه از کشوری به کشور دیگر، افراد مجبور بودند با تبدیل سرمایه خود به طلا و اجسام گران‌بها و حمل و فروش در کشور مقصد، دارایی خود را به پول آن کشور تبدیل کنند که در این میان بازار راهزنی‌ها و دزدی‌ها نیز گرم بود.


امروزه و با پیشرفت صنعت ارتباطات، مبادلات پولی و بانکی نیز به کلی تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته و پیمان‌های جهانی بسیاری برای راحتی در جابه‌جایی و انتقال پول و سرمایه بین کشورهای مختلف صورت پذیرفته است. از ایجاد کانال‌های سوئیفتی گرفته تا قراردادهای پولی دوجانبه و چندجانبه بین کشورها که راه را برای تغییرات پولی راحت کرده است.

یکی از راه‌های انتقال از طریق این دریچه‌ها، حواله ارزی است. جهت ارسال ارز از طریق یک بانک به حساب فرد یا شرکت در بانک مقصد از حواله ارزی استفاده می‌گردد. در همه این روش‌ها، ارسال‌کننده پول، ابتدا از اینکه بانک مقصد دارای کد رهگیری یا سوییفت معتبر است اطمینان حاصل کرده و سپس واحد پول ارسالی را تعیین می‌کند و معادل آن را بر مبنای واحد پول بانک مبدا جهت ارسال حواله ارزی تحت عنوان حواله رمیت تحویل بانک می‌دهد. حواله‌های فوق از طریق بانک ثالثی (که بر مبنای واحد پول ارسالی متغیر می‌باشد) به بانک مقصد می‌رسد و بسته به نوع حساب شخص یا شرکت در بانک مقصد، به واحد پول رایج تبدیل شده و یا در حساب ارزی وی/ شرکت ثبت می‌شود.

حواله های ارزی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم کارایی دارد به این صورت که در نوع مستقیم که در نحوه در اختیار گذاشتن وجه به سرعت و بدون واسطه از طریق شبکه سوئیفت اقدام می گردد و متقاضی به راحتی وجه را در اختیار دارد.

در نوع دوم که غیر مستقیم نام دارد بانک مبدا حواله ای مبنی بر پرداخت ارز به متقاضی در آینده و تاریخی مشخص را تحویل داده و متقاضی می بایست نسبت به دریافت وجه در آن تاریخ اقدام نماید.

امروزه رشد سوئیفت به دلیل درار بودن مزایای بیشماری است که دارد، مزایایی همچون استاندارد بودن، امنیت بالا، سرعت، تسویه سریع، قابل اطمینان بودن، کاهش هزینه‌ها و ...

امنیت بالای حواله ارزی به خصوص در چند سال اخیر و به سبب قوانین جدی برای مبارزه با پول شویی سبب شده تا افرا و شرکت ها تمایل بیشتری برای استفاده از این روش داشته باشند. علاوه بر این به دلیل سرعت بسیار بالای این شبکه افراد تمایل دارند تا پول و سرمایه خود را بدون معطلی و وقفه دریافت نمایند که از ویژگی های شبکه جهانی سوئفت انتقال سرمایه در کمتر از یک دقیقه و قابلیت برداشت در مقصد است . سیستم سوئیفت به صورت شبانه‌روزی و بدون تعطیلی خدمات ارایه می‌دهد و در هر زمان و مقطعی تنظیم پیام و ارسال آن برای کارگزار امکان‌پذیر است. به‌طور کلی سوئیفت در کلیه ۳۶۵ روز سال و کلیه ۲۴ ساعت شبانه‌روز قابل دسترسی و مبادله پیام امکان‌پذیر است.