انواع حواله ارزی

021 - 8501
صرافی گاندی

انواع حواله ارزی

ارسال ارز به حساب فرد یا شرکتی دیگر

حواله بانکی

جهت ارسال ارز از طریق یک بانک به حساب فرد یا شرکت در بانک مقصد از حواله ارزی (Remittance) استفاده می گردد. در همه این روش‌ها بانک مقصد باید دارای swift معتبر باشد. حواله ارزی از طریق بانک ثابتی به بانک مقصد می‌رسد و بسته به نوع حساب شخص یا شرکت در حساب ارزی شخص / شرکت ثبت می‌شود.

حواله ارزی دستی

جهت ارسال ارز به صورت نقدی به شعب معتبر صرافی در بعضی از کشورها از حواله دستی استفاده می‌گردد. با توجه به قوانین و مقررات حواله ارزی دستی، در این روش مشتری نام شخص گیرنده وجه و مبلغ ارسالی را مشخص و در کمترین زمان ممکن، گیرنده قادر به دریافت وجه در شعب معتبر می‌باشد.

 وسترن یونیون (western union)

ازطریق سرویس بین‌المللی وسترن یونیون، می‌توان حواله ارزی را به‌ نام فرد، به هر نقطه دنیا ارسال کرد. با استفاده از حواله ارزی وسترن یونیون لازم نیست فرد گیرنده دارای حساب بانکی در کشور مقصد باشد. تنها کافیست با پاسپورت و کد امنیتی ( MTCN) خود به یکی از 400000 دفتر شرکت وسترن یونیون مراجعه کند و مبلغ را دریافت کند. زمان ارسال حواله ارزی از طریق وسترن یونیون 24ساعت بوده و این عملیات در تمامی روزهای هفته به جز شنبه و یکشنبه که تعطیلات بین‌المللی می‌باشد، انجام می‌گیرد.

مانی اوردر( Money order)

سرویس مانی اوردر اولین بار به صورت رسمی در کشور انگلستان در سال 1792 و توسط یک شرکت خصوصی بنیان‌گذاری شد و در دهه 1830 میلادی این سرویس به اداره پست نیز راه یافت. باتوجه به مشکلات موجود درکشورما، در رابطه باکارت‌های اعتباری visa card وmaster card و...ازآنجایی که اغلب افراد شخصاً قادر به پرداخت هزینه‌های مهاجرتی خود نمی‌باشند، غالباً ازچک‌های بانکی یا پستی صادره به عنوان مانی اوردر money order  استفاده می‌کنند، که باپرداخت مبلغ مربوط به هزینه مهاجرتی والبته مبلغی به عنوان کارمزد شخص واردکننده مانی اوردر، می‌توانند این پروسه را به‌راحتی طی کنند.

حواله ارزی مانی اوردر ابزاریست که از طریق آن سفارش پرداخت در برگه‌ای مانند چک بانکی ثبت می‌گردد. خریدار مانی‌اوردر می‌تواند با مراجعه به بانک اقدام به سفارش مانی‌اوردر نموده و با تعیین دریافت‌کننده مبلغ و پرداخت شارژ آن به ارائه‌کننده، سرویس آن را دریافت نماید. به دلیل این که تمام مبلغ حواله ارزی مانی‌اوردر هنگام دریافت آن پرداخت می‌شود، فرد گیرنده مطمئن خواهد بود که این مبلغ را عینا دریافت خواهد نمود.

دریافت‌کننده حواله ارزی مانی اوردر قادر خواهد بود تا شش ماه بعد از صدور چک آن را نقد نماید. همچنین این سرویس در میان کسانی که حساب بانکی ندارند نیز پر‌طرفدار می‌باشد، آن‌ها می‌توانند آن را به‌راحتی پست نموده و نگران ارسال پول نقد یا انتقال بین بانکی نباشد. همچنین هر کسی می‌تواند با در دست داشتن پول نقد، مانی اوردر را تهیه نماید و بر‌خلاف انتقال بانکی فاقد محدودیت سنی می‌باشد.